آموزش

انواع شنا

انواع شنا

خوب است قبل از شروع مقاله انواع شنا گذری بر شنای حیوانات داشته باشیم تا بهتر بدانیم چرا انسان ها تکنیک های مختلفی برای شناکردن دارند. آیا تاکنون به شنای جانوران در آب توجه کردیده اید؟ آرام، آسان و لذت‌بخش. رفتار اغلب حیوانات (خشکی) در برابر شنا کردن غریزی و کارساز است، آن ها در آب تفریح می کنند و به زیبایی با جریان آب سازگار می شوند. اما شنا برای انسان ها زیبایی متفاوتی دارد، داوران که کرنومتر به دست سرعت شناگران را محاسبه می کنند، هیجان رقابت و نفس های عمیق شناگران …

انسان معیارهای جدیدی برای شنا ساخت: سرعت، قدرت و رقابت؛ و این همانی دلیلی است که سبک های شنا پر اهمیت شدند.

کرال سینه -front crawl 

کرال سینه سرعتی ترین سبک شنا رقابتی محسوب می گردد و یادگیری آن دشواری متوسطی دارد. این تکنیک شنا در هر ساعت حدود ۵۸۸ کالری را از بین می برد. هنگام شنای کرال سینه یا کرال جلو، بدن شما رو به پایین در آب است؛ بدن باید حالت کشیده داشته باشد. سر می بایست در خط رویش مو با آب تماس داشته باشد. موقعیت سر معمولا ثابت و در مرکز قرار می گیرد، مگر اینکه برای نفس گیری به چرخش دربیاید. سر نباید بیش از حد از آب بیرون آورده شود. در کرال سینه شما به طور مداوم ضربه فلاتر انجام می دهید و بازوهایتان به طور متناوب  از جلوی سرتان وارد آب کرده و سپس زیر آب به عقب برمی گردانید.  در این نوع از شنا دست ها محرک اصلی جلو بردن فرد هستند.

 

یکی از نکاتی که بسیاری از مربیان بر روی آن تاکید می کنند، حرکت لگن و اندام فوقانی بدن مانند شکم و سینه است.  یکی از عوامل موثر در کرال خوب حرکت لگن فرد می باشد. بدین جهت فرد باید هماهنگ با حرکات دست، تنه و لگن خود را طوری بچرخاند تا آب را به خوبی بشکافد.

حرکت پاها در کرال سینه می بایست به طور متناوب و شلاقی انجام بگیرد. حرکت ساق های پا یکی بالا و یکی پایین، موجب تثبیت وضعیت خطی بدن شناگر می بشود. این حرکت موجب تعادل فرد برای پیمودن هرچه سریعتر مسیر شنا می شود. اگر توجه شود با توجه به گیفت های صفحه متوجه می شویم که حرکات شلاقی پا، نیروی حرکت خود را از قسمت لگن دریافت می کنند نه از پشت زانو ها. حرکت پا باید از قسمت باسن شروع شود و شلاقی کوبیدن پا به سطح آب از قسمت زانو اشتباه می باشد و ران ها نیز باید در حرکت شلاقی پا حرکت کنند. ( دقیقا عملی مثل راه رفتن در زمین)

کرال پشت – Backstroke

کرال پشت یکی از راحت ترین سبک های شنا برای نفس گیری است. میزان کالری که در این سبک سوزانده می شود برابر با میزان کالری در کرال سینه و ۵۸۸ کالری برای یک ساعت است. در این تکنیک شنا، قسمت سینه و سر شناگر بر روی آب قرار دارد و صورت شناگر رو به آسمان است.درست است که فرد دم و بازدم راحتی دارد، ولی نمی تواند ببیند که به کجا می رود.

در شنا کرال پشت دست ها به طور یکی در میان به سمت عقب و بالای سر و کنار گوش شناگر فرود می آید. در این نوع از شنا دست ها کاملا صاف از آب خارج میشود و به سطح آب که نزدیک شد؛ مچ دست ها تغییر زاویه می دهند. دست ها که وارد آب شد مچ مجددا تغییر زاویه داده و آرنج ها شکسته می شود. دقت داشته باشید دست ها در محل آرنج باید خم شوند و چنانچه در حین حرکت صاف و کشیده باشند، اشتباه است.

حرکت پاها در شنا کرال پشت به حالت ضربدری می باشد. هر کدام یک از پاها به طور متناوب و یکی در میان بالا و پایین می روند. ساق پاها همانند کرال سینه باید شلاقی باشند، تا به انسجام حرکات بدن کمک کنند و تعادل فرد حفظ شود. حرکات پا در کرال پشت باید از قسمت لگن انرژی خود را دریافت کند. بدین شکل حر کت از لگن شروع می شود، اما ساق پا حرکت بیشتری دارد. ( آب را پرتاب می کند).

حرکت لگن و بالاتنه در کرال پشت به اندازه شنا کرال سینه با اهمیت است. حرکت این اندام با دستی که آز اب خارج می شود هماهنگ است. این چرخش و پیچ وتاب لگن و تنه باعث راندن آب و سرعت بیشتر فرد می گردد.

شنا پروانه – Butterfly

شنا پروانه یکی از مشکل ترین و زیبا ترین انواع شنا به شمار می رود.  شنای پروانه سرعت بیشتری نسبت به شنای قورباغه دارد. علت این امر در تفاوت حرکت پاها می باشد. اجرای تکنیک شنای پروانه در مسابقات بین الملی نیاز به تبحر زیادی دارد.

حرکت دست ها همزمان با هم انجام می گیرند.این حرکت  از کنار بدن به سمت بالای سر و  به گونه ای کشیده و مستقیم فرود می آیند و آب را می شکافند. همزمان با راندن آب به سمت کناره ها توسط دست، با بالا آمدن سر نفس گیری انجام می گردد.

حرکت پاها در شنای پروانه مانند دلفین انجام می گیرد. این حرکت به گونه ای است که از میان کمر تا پایین پاها،  موجی در بدن ایجاد و خارج می گردد. حرکت پاها نیز به طور همزمان شکل می گیرند و بالا و پایین می روند.

سی دقیقه انجام شنای پروانه در وزن های مختلف، کالری متفاوتی می سوزاند؛ اما این تکنیک بیشترین کالری سوزی را بین تکنیک های شنا دارد حدود ۹۱۰ کالری برای هر ساعت. دقت کنید که با تکنیک درست این شنا را انجام دهید و به گردن و کمر خود فشار نامناسبی وارد نکنید.

شنای قورباغه – Sidestroke

شنا قورباغه یکی از رایج ترین و قدیمی ترین انواع شنا می باشد. اسم این تکنیک شنا قورباغه و یا شنا به پهلو است؛ چرا که شناگر به پهلو روی آب دراز می کشد. نفس گیری در این شنا بسیار راحت است و جزو اولین آموزش هایی است که به مبتدیان آموزش داده می شود.

در شنای قورباغه بدن در حالت افقی روی آب قرار می گیرد. دست ها همزمان در یک راستا به سمت جلو قرار دارند. بعد هر دو دست همزمان آب را از کناره ها به عقب می رانند. این شکافتن آب فرد را به جلو حرکت می دهد. هنگامی که دستها به سمت پایین می روند، سر شناگر به بالا می آید و نفس گیری انجام می شود.

بلافاصله بعد از انجام حرکت دست پاهای فرد، مانند پاهای قورباغه عمل می کند. این حرکت به صورتی است که زانوها خم می شوند . بعد به گونه ای صاف می شوند که پاها به هم نزدیک شوند. این خم شدن پاها و در یک راستا قرار گرفتن آن نیز به سرعت فرد و بالا ماندن در آب کمک می نماید.

شنا قورباغه شنایی است که باعث می شود فرد به هنگام خالی شدن زیر پایش، بر روی آب قرار بگیرد و راحت نفس بکشد. این نوع شنا نسبت به انواع شنا های دیگر فشار کمتری به شانه ها وارد می کند.